Do czego służą młotki pneumatyczne?

Do czego służą młotki pneumatyczne?

młotek pneumatyczny

Młotki pneumatyczne to wielofunkcyjne narzędzia, wykorzystujące nowoczesne technologie, bez których obecnie bardzo ciężko jest sobie wyobrazić szereg prac budowlanych i remontowych. Te wielozadaniowe, wydajne i bezawaryjne urządzenia doskonale sprawdzają się podczas wykonywana najtrudniejszych zadań. Charakteryzują się nie tylko sporą mocą, ale także wielkimi możliwościami.

Ogólna charakterystyka

Młotki pneumatyczne to narzędzia zasilane sprężonym powietrzem, wykorzystywane w wielu branżach począwszy od budownictwa, przez przemysł maszynowy, a skończywszy na odlewnictwie lub warsztatach. Część roboczą w przypadku omawianego sprzętu udarowego stanowią końcówki w postaci tzw. grotów, które po uruchomieniu wykonują ruchy posuwisto-zwrotne. Młotki pneumatyczne mogą posiadać końcówki robocze o różnych kształtach i wielkościach, dlatego też są uważane za jedne z bardziej funkcjonalnych narzędzi, ponieważ można je wykorzystywać do wielu zadań. Zostały zaprojektowane zgodnie z zasadami ergonomii, dzięki czemu pewnie leżą w dłoniach użytkownika, co zapewnia komfort i wygodę podczas realizacji różnych zadań. Z kolei ich trwała i solidna obudowa została stworzona z myślą o tym, by móc korzystać ze sprzętu nawet w przypadku, gdy mamy do czynienia z bardzo niekorzystnymi warunkami. Są łatwe w obsłudze, występują w różnych rodzajach i modelach, przez co można je stosować zarówno w przypadku cięższych, jak i nieco lżejszych prac.

Chcąc korzystać z nich przez lata, należy pamiętać o dwóch najważniejszych kwestiach takich jak:

  • przechowywanie narzędzi w suchym miejscach,
  • regularne smarowanie niewielką ilością oleju.

Zasada działania

Zasada działania młotków pneumatycznych jest dość prosta, ponieważ najważniejszą rolę w tym przypadku odgrywa element zwany bijakiem. To właśnie on zamienia energię sprężonego powietrza na ruch elementu roboczego, w tym przypadku grotu. Ich budowa, duża wydajność i niezawodność działania sprawia, że można z nich również korzystać także w ekstremalnie trudnych warunkach w bardzo zakurzonych pomieszczeniach oraz w miejscach o tzw. znacznym stopniu zapylenia.

Zastosowanie

Ze względu na możliwość zamontowania bardzo szerokiej ilości końcówek młotki udarowe można wykorzystać do realizacji wielu różnych zadań, do których możemy zaliczyć m.in.:

  • skuwanie starych tynków,
  • przebijania ścian,
  • przygotowanie miejsca do wykonania instalacji,
  • obróbkę chropowatych nawierzchni, co pozwoli na pozbycie się nie tylko resztek farby i zgorzelin, ale również rdzy i piasku,
  • usuwanie skaz takich jak np. nieestetycznie wyglądające spawy,
  • obróbkę odlewów i odkuwek,
  • rozwarstwianie połączeń,
  • wyburzanie lub rozbijanie elementów żelbetowych, ceglanych bądź wykonanych z kamienia.
Sylwia

W branży Budownictwo & Wnętrza od 2013 roku.

SmallSite.pl 2021