Zgodnie z ustawą z 2001r., recykling to odzysk polegający na powtórnym przetwarzaniu substancji lub materiałów zawartych w odpadach, w procesie produkcji w celu uzyskania substancji lub materiału o przeznaczeniu pierwotnym lub o innym przeznaczeniu.Co roku na świecie przybywa odpadów tworzyw sztucznych pochodzących z różnych dziedzin gospodarki i przemysłu. Pudła, stare gazety, plastikowe i szklane butelki to pozornie niepotrzebne śmieci, które mogą być przetworzone i powtórnie wykorzystane. Opakowaniem, poddawanym recyklingowi na wiele sposobów jest karton.
Utylizacja odpadów
Recykling to jak dotąd najlepiej funkcjonujący sposób racjonalnej gospodarki odpadami. Nikt z nas nie chce, by Ziemia stała się wielkim wysypiskiem śmieci, dlatego władze większości państw na świecie włączają się w różne programy mające na celu ochronę środowiska naturalnego. Niepotrzebne brystole, pudła, czy makulatura mogą ponownie posłużyć innym.W wielu miastach umieszczono specjalne kosze z napisami: szkło, papier, plastik, by ułatwić mieszkańcom segregację odpadów. Ponadto oznacza się produkty w taki sposób, by z łatwością rozpoznać, do której grupy surowców wtórnych należą.
Karton – jaki z niego pożytek?
Wbrew pozorom zużyte kartony mają wiele zalet. Puste opakowania po mleku lub soku oprócz tego, że zajmują niewiele miejsca, mają wysoką wartość energetyczną. Do tego są źródłem celulozy i służą jako surowiec do produkcji papieru pakowego oraz tektury litej, stosowanej w tworzeniu mebli, etykiet, pudełek kartonowych. Ma ona także zastosowanie w przemyśle i transporcie. Ekologiczny i przyjazny dla środowiska jest także pozyskiwany z gazet papier makulaturowy. Z niego ponownie tworzy się kartony, a także papier toaletowy.
Leave a Reply