Wiele osób zastanawia się, czy panele fotowoltaiczne mogą być zwrócone w innym (niż południowy) kierunku. W rzeczywistości, gdy dom jest zwrócony na północ i nie można przechylić paneli fotowoltaicznych w przeciwnym kierunku, zaleca się zamontowanie ich ze specjalnym mocowaniem, które umożliwi ich przechylenie w kierunku przeciwnym do pochylenia dachu. Firmy oferujące fotowoltaikę w Warszawie sugerują, że w innych przypadkach może być konieczne rozważenie możliwości montażu instalacji solarnej bezpośrednio na ziemi.
Jakie jest właściwe nachylenie paneli słonecznych?
Odpowiednie nachylenie oparte na orientacji paneli słonecznych zależy od wielu aspektów, takich jak rodzaj dachu czy szerokość geograficzna regionu.
Jeżeli zużycie energii w domu jest stabilne przez cały rok, to zalecanym stopniem nachylenia paneli będzie szerokość terenu minus 18 stopni latem, oraz szerokość plus 18 stopni zimą.
Nie powinniśmy też zapominać, że na terenach górskich z regularnymi opadami śniegu dachy są nieco bardziej strome, aby zapobiec gromadzeniu się na nich śniegu, co w rezultacie może poprawić ich wydajność.
Większość dachów w naszym kraju ma nachylenie od 20 do 35 stopni. Chociaż oznacza to, że panele fotowoltaiczne stracą pewną wydajność, możesz temu przeciwdziałać, instalując konstrukcję współpłaszczyznową.
Jak cień wpływa na wydajność paneli słonecznych?
Wyobraźmy sobie sytuację, w której mamy idealne nachylenie i orientację paneli słonecznych, ale są drzewa lub elementy takie jak kominy czy anteny, które rzucają cień na panele w określonych porach dnia. Czy wpłynie to na ich wydajność?
Po pierwsze, gdy ogniwa panelu fotowoltaicznego są zacienione, zmniejsza się wytwarzanie energii elektrycznej.
Prawdą jest również, że panele słoneczne są wyposażone w diody, które minimalizują skutki częściowego zacienienia w niektórych obszarach panelu. „Problem” polega na tym, że diody te pracują przy bardzo niskich napięciach, więc straty energii są nadal wysokie. Pomyśl o konfiguracji panelu słonecznego jako o rurze wodnej, w której wszystkie ogniwa tworzą linię prostą, a cień odpowiadałby częściowemu zatkaniu rury. Efekt byłby zwielokrotniony, im więcej jest zacienionych obszarów.
Leave a Reply